Rowerem po kaszubach: Pętla Parchowska
Okolice Ośrodka Wypoczynkowego Mausz i Jeziora Mausz obfitują w wiele szlaków rowerowych. Pierwszym, który chcemy opisać jest Pętla Parchowska.
Szlak liczy 23,4 km a jego trasa zahacza o kilka ciekawostek, którym warto poświęcić choć chwilę. W niektórych miejscach warto niekiedy odbić nieco ze szlaku, jak chociażby w Gołczewie. Po przeciwnej stronie jeziora znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościerają cudowne panoramy na jezioro Stropno i okolicę. W samej wsi natomiast na uwagę zasługuje Izba Regionalna będąca oddziałem Gminnego Domu Kultury w Parchowie. W budynku znajdują się zbiory etnograficzne w postaci narzędzi i sprzętu wykorzystywanego dawniej w rolnictwie, rzemiośle i życiu codziennym przez Kaszubów. Można tu również w tradycyjny sposób przygotować wypieki i potrawy pochodzące z okolic Gołczewa.
Z ciekawymi zabytkami regionalnymi w postaci domów i większych majątków spotkamy się w mijanych po drodze wsiach, jak również w samym Parchowie. We wsi na uwagę zasługuje neoromański kościół św. Mikołaja, który wznosi się na wzgórzu górującym nad miejscowością. W jego wnętrzach zachowało się późnobarokowe wyposażenie z barokową chrzcielnicą. Nieopodal znajduje się również XIX wieczny pałac w stylu klasycystycznym. Wokół pałacu rozpościera się mały, nieco ponad hektarowy park z przełomu XVIII i XIX wieku z cechami parku krajobrazowego. Znajduje się w nim ok. 200 letni starodrzew oraz pozostałości zabudowy folwarcznej. Założenie pałacowo-parkowe od strony wsi ogranicza kamienny mur. Pałac widoczny jest od strony drogi. Udając się na “Pętlę Parchowską” warto zabrać ze sobą również strój do kąpieli. Po drodze jest kilka miejsc wypoczynku nad wodą oraz kąpielisk.
Pętla Parchowska, to szlak rowerowy, który wiedzie z dala od ruchu samochodowego, głównie drogami gruntowymi oraz bocznymi drogami asfaltowymi o niewielkim ruchu samochodów. Na odcinkach poza cywilizację, gdzieniegdzie występuje także piach, jednak spokojnie odcinki te pokonać można bez zsiadania z roweru. Oznakowanie szlaku jest bardzo dobre i to w obu kierunkach, dlatego też w trasę udać się można bez mapy.