5 sposobów na wypoczynek nad Jeziorem Mausz

Jezioro Mausz

Kaszuby – idealne miejsce na wypoczynek

Kaszuby to region, który posiada wiele urokliwych i pięknych przyrodniczo miejsc. Wyjątkowość naszego regionu polega przede wszystkim na tym, że na stosunkowo małej powierzchni możemy podziwiać pełen przekrój krajobrazów. Jest tu krajobraz morski (np. Puck i Półwysep Helski), górzysty (Wieżyca) oraz leśny i jeziorny. My skupimy się dziś na tym ostatnim, a dokładnie na najbliższej okolicy Ośrodka Wypoczynkowego Mausz i na możliwych sposobach na spędzanie tu czasu.  Wypoczynek tu warto odpowiednio zaplanować, korzystając z 5 najlepszych form aktywności nad jeziorem w lesie.

Sporty wodne

Będąc w Ośrodku Wypoczynkowym Mausz koniecznie trzeba skorzystać z możliwości uprawiania sportów wodnych na jeziorze Mausz. Dla tych, którzy lubią spokój i wolniejsze tempo – rowery wodne lub kajaki. Entuzjastom większego poziomu adrenaliny polecamy windsurfing lub SUP (paddleboard), a Ci dla których najważniejsza jest przygoda mogą skorzystać z dużych rozmiarów Małego Morza Kaszubskiego, jak nazywają Jezioro Mausz okoliczni i udać się w rejs żaglówką.

Spływ kajakowy

W okolicy Jeziora Mausz płynie jedna z najciekawszych rzek na spływy kajakowe, posiadająca nawet odcinki górskie, Słupia. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Bardziej doświadczeni zachwycą się rwącym nurtem Rynny Sulęczyńskiej, a Ci mniej wprawieni lub lubiący wolniejsze tempo, będą zauroczeni powolnymi, meandrujacymi etapami tej pieknej pomorskiej rzeki. Spływ kajakowy to doskonała forma na równoczesne wykorzystanie wody i krajobrazu lasu. Spływ kajakiem wymaga pewnej sprawności fizycznej, ale rekompensuje to niesamowitymi wrażeniami.

Wędka i grill

Wędkowanie to zajęcie uwielbiane przez wiele osób. Nad jeziorem w okolicy lasu można je dodatkowo połączyć z grillem. Miejsce do grillowania i palenia ogniska jest wyznaczone na skraju plaży, w pobliżu lasu. Dzięki temu złowione ryby można od razu przyrządzić. W Jeziorze licznie występują ryby drapieżne: szczupak , sandacz , okoń , węgorz oraz ryby białe: lin , leszcz , karaś , płoć i sielawa. Jezioro Mausz jest bardzo czyste, co potwierdza występowanie raka.

Grzybobranie

Grzybobranie to zajęcie uwielbiane przez wielu Polaków. Jeśli na czas naszego odpoczynku w Ośrodku Wypoczynkowym Mausz przypada akurat sezon grzybowy to jest to okazja do spaceru po lesie połączonego ze zbieraniem grzybów. Wyobraźcie sobie tylko tą jajecznicę z kurkami…

Spacery i rowery

Dla tych, którzy lubią umiarkowanie aktywne formy wypoczynku odpowiednią opcją będą spacery. Na ich trasie można połączyć spacery brzegiem Jeziora Mausz i okolicznych kaszubskich lasów. W bliskiej okolicy wyznaczone są specjalne szlaki, których opis znajduje się przy trasie i w Internecie. Wiele ścieżek dedykowanych jest cyklistom, którzy rowerem mogą zwiedzać niemal wszystkie miejsca w pobliżu. Jednym z najbardziej znanych szlaków jest blisko 25-kilometrowa Pętla Parchowska, która wiedzie z dala od ruchu samochodowego, głównie drogami gruntowymi oraz bocznymi drogami asfaltowymi o niewielkim ruchu samochodów. Na odcinkach poza cywilizację, gdzieniegdzie występuje także piach, jednak spokojnie odcinki te pokonać można bez zsiadania z roweru. Oznakowanie szlaku jest bardzo dobre i to w obu kierunkach, dlatego też w trasę udać się można bez mapy.

Zobacz nasze pokoje

260 PLN / noc

2 - 6 osób

85 – 100 PLN / noc

2 - 6 osób

80 – 100 PLN / noc

studio 2 + 3 osób

Przystosowane dla niepełnosprawnych

85 – 120 PLN / noc

2 - 4 osób

220 – 260 PLN / noc

4 - 5 osób

Możliwość zakwaterowania psa

Przystosowane dla niepełnosprawnych